Ajankohtaista

Näytä kaikkiBlogiUutinenTapahtumaAsiantuntija-artikkeli
Uutinen

Pieni osa klamydiatartunnoista on jäänyt toteamatta seulontatesteissä

23.04.2019 -

MEDIATIEDOTE 23.4.2019

Helmikuusta alkaen on Suomessa todettu noin sata sukupuoliteitse tarttunutta klamydiatapausta, joissa näytteet ovat olleet negatiivisia klamydian seulonnassa käytettävällä ensisijaisella seulontatestillä, mutta ovat kuitenkin olleet positiivisia toisilla klamydian osoitustesteillä. Tämä määrä on alle 0,5 prosenttia testatuista näytteistä. Tapauksia on löydetty Helsingin ja Uudenmaan, Päijät-Hämeen, Satakunnan ja Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirien laboratorioissa sekä yksityislaboratorioissa (SYNLAB ja Yhtyneet Medix Laboratoriot). Kaikki tähän mennessä havaitut virheelliset laboratoriovastaukset on korjattu.

Vain hyvin pieni osa testatuista potilaista on saanut virheellisen tuloksen. Viimeistään 1.4.2019 lähtien laboratoriot ovat käyttäneet varmistustestejä luotettavan klamydiatestauksen turvaamiseksi. Laboratorioissa käydään läpi vanhoja tuloksia ja harkinnan mukaan potilaita voidaan kutsua uuteen testaukseen. Laboratoriot tiedottavat itsenäisesti mahdollisista jatkotoimenpiteistä.

Ilmiö havaittiin ensimmäisenä Turun yliopistollisen keskussairaalan kliinisen mikrobiologian laboratoriossa, jossa sitä alettiin heti selvittää yhteistyössä muiden testiä käyttävien laboratorioiden, Helsingin yliopiston ja testin valmistajan kanssa. Samassa yhteydessä laboratoriot siirtyivät käyttämään varmistustestejä luotettavan klamydiatestauksen turvaamiseksi. Vielä ei kuitenkaan tiedetä, miksi pieni osa klamydiatartunnoista jää ensisijaistestissä toteamatta.

Laboratoriotesteissä on monia virhelähteitä: Erityisesti näytteenottotekniikka ja näytteen tyyppi vaikuttavat klamydiatestin luotettavuuteen.

Taustatietoa klamydiatartunnoista

Klamydia on yleinen seksitauti Suomessa. Viime vuonna Suomessa tehtiin noin 280 000 klamydiatestiä. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylläpitämään tartuntatautirekisteriin ilmoitettiin lähes 15 000 klamydiatapausta.

Suurin osa klamydiatartunnoista on oireettomia tai vähäoireisia. Naisilla oireina voi esiintyä virtsankirvelyä, lisääntynyttä valkovuotoa, alavatsakipuja ja välivuotoja. Miehillä oireina ovat kirvely virtsatessa ja harmaa vuoto virtsaputkesta.

Tutkimuksiin kannattaa hakeutua, jos on seksitauteihin viittaavia oireita, kumppanilla on todettu tai epäillään klamydiatartuntaa, todetaan jokin muu seksitauti, on uusi seksikumppani tai lukuisia seksikumppaneita. Klamydian testauttaminen ja hoito julkisessa terveydenhuollossa eli terveyskeskuksissa tai sairaanhoitopiirin sukupuolitautien poliklinikalla ovat potilaalle maksuttomia.

Klamydiaa ja muita seksitauteja voidaan ehkäistä käyttämällä kondomia ja suuseksisuojaa.

Lisätietoa seksin välityksellä tarttuvasta klamydiasta löytyy:
www.terveyskyla.fi/ihotautitalo/seksitaudit/seksiteitse-tarttuvat-taudit/klamydia
www.thl.fi/web/infektiotaudit/taudit-ja-mikrobit/bakteeritaudit/klamydia

Tiedustelut

Tyks Kliininen mikrobiologia: Ylilääkäri Antti Hakanen, 050 400 8382, antti.hakanen@tyks.fi ja Osastonylilääkäri Kaisu Rantakokko-Jalava, 050 463 7270, kaisu.rantakokko-jalava@tyks.fi

HUSLAB Kliininen mikrobiologia: Ylilääkäri Maija Lappalainen, 040 838 4004, maija.lappalainen@hus.fi ja Osastonylilääkäri Satu Kurkela, 050 428 4183, satu.kurkela@hus.fi

SYNLAB Suomi ja Yhtyneet Medix Laboratoriot: Johtava ylilääkäri Sakari Jokiranta, 050 547 1184, sakari.jokiranta@medix.fi

SataDiag: Ylilääkäri Rutta Kuusela, 044 707 7300, rutta.kuusela@satadiag.fi

FIMLAB, Lahti: Ylilääkäri Tapio Seiskari, puh. 050 440 0025, tapio.seiskari@fimlab.fi (ajalla 23-28.4.2019) ja Ylilääkäri Hannu Sarkkinen, puh. 044 719 5667, hannu.sarkkinen@fimlab.fi (29.4.2019 alkaen)

Yhtyneet Medix Laboratoriot
Kivihaantie 7
00310 Helsinki

Asiakaspalvelu
puh. (09) 52 561
faksi (09) 412 7053
arkisin klo 8 -16

Kaikki oikeudet pidätetään, Copyright © Yhtyneet Medix Laboratoriot Oy 2019