Bakteeri, viljely ilman seulontaa

U -BaktVi2 ATK 9402, STT: 9495

Akkreditoitu menetelmä.

Indikaatiot

Virtsatieinfektion epäily.

Näyteastia

Säilöntäaineellinen 10 ml:n virtsakuljetusputki. Jos niukka näyte käytetään 4 ml:n putkea (esim.lapset).

Näyte

Puhtaasti laskettu keskivirtsanäyte (PLV), rakkoaika vähintään 4 h.  
Akuuteissa infektiotapauksissa joudutaan usein tyytymään 4 h lyhyempään rakkoaikaan (ajoittamaton näyte), joka tulee ilmoittaa. 

Esitiedoissa tulee mainita rakkoaika, oireet, mahdollinen antibioottihoito sekä tieto katetrivirtsasta tai pussivirtsasta. Mahdollinen kemiallisen seulonnan tulos on hyvä mainita esitiedoissa (leukosyytit, nitraatit).

Säilytys

Säilöntäaineellinen putki 24 h huoneenlämmössä ja 3 vrk jääkaappilämpötilassa.

Lähetys

Huoneenlämmössä tai kylmäkuljetuksena.

Menetelmä

Viljely, tunnistus ja herkkyysmääritys kliinisesti merkittävistä löydöksistä.

Tekotiheys

Ma-la.

Vastausaika

1

Tulkinta

Mahdollisen viljelylöydöksen merkitsevyys arvioidaan sen perusteella kuinka todennäköinen taudinaiheuttaja on kyseessä, mikä on kasvun määrä ja kasvaako näytteessä muita bakteereita.

Virhelähteet

Virhe näytteenotossa (kontaminaatiokasvu). Näytteen säilytys tai lähetys huoneenlämmössä säilöntäianeettomassa putkessa. Mikrobilääkitys.

Tiedustelut

Ammattilaisneuvonta
ammattilaisneuvonta@synlab.fi
Päivitetty: 26.02.2026

SYNLAB Suomi Oy
Kivihaantie 7
00310 Helsinki

Ammattilaisneuvonta
puh. 020 734 1550
arkisin klo 8 - 15:30

Kaikki oikeudet pidätetään, Copyright © SYNLAB Suomi 2026